6. 9. 2024
Od 1. septembra prišiel do platnosti nový zákon o povinnom zmluvnom poistení, ktorý upravuje pôvodné znenie zákona a spôsobuje chaos. Mnoho vodičov totiž nevie, či sa povinné zmluvné poistenie vzťahuje aj na ich vozidlo alebo nie.
Povinnosť uzatvorenia PZP sa vzťahuje na motorové vozidlá s vlastným pohonom a maximálnou konštrukčnou rýchlosťou presahujúcou 25 km/h alebo motorové vozidlá, ktorých prevádzková hmotnosť je viac než 25 kg a maximálna konštrukčná rýchlosť je 14 km/h.
Podľa vyššie uvedeného popisu sa teda povinné zmluvné poistenie vzťahuje aj na elektrické kolobežky a iné elektrické vozidlá, pričom poistenie sa môže vzťahovať aj na niektoré elektrobicykle. V tomto prípade je dôležité držať sa pojmov ako je hmotnosť a rýchlosť.
Množstvo elektrobicyklov má motor typu “pedelec”, čo znamená, že pri dosiahnutí rýchlosti 25 km/h sa jednoducho vypne a ďalej cyklistovi nepomáha, čím teda nevzniká povinnosť povinného zmluvného poistenia. Existuje však typ motora “speed-pedelec”, ktorý dosahuje rýchlosť až do 45 km/h a preto sa na tento typ elektrobicyklov vzťahuje aj povinnosť registrácie, evidenčného čísla a aj nutnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie.
Existujú však aj elektrobicykle, ktoré dosahujú rýchlosť maximálne 25 km/h, ale zároveň ich hmotnosť presahuje 25 kg. Pri týchto vozidlách nie je potrebná registrácia, no zároveň otázka povinného zmluvného poistenia ostáva nejasná. Ak takýto druh elektrobicykla vlastníte, určite je minimálne na mieste spýtať sa v poisťovni, prípadne poradiť sa so svojim finančným poradcom, či je povinné zmluvné poistenie nutné, nakoľko zákon definuje špecifické podmienky pre množstvo typov elektrovozidiel.
Medzi elektrovozidlá sa radia napríklad aj jednokolky, segwaye, hoverboardy, záhradné traktory či dokonca golfové vozíky a samozrejme elektrické kolobežky. Tie, pokiaľ majú hmotnosť nad 25 kg a rýchlosť od 15 km/h do 25 km/h musia byť poistené.
Autor: Mgr. Lenka Grachová
Budujem svoju prácu na dôvere a statuse profesionála.
Mojou víziou je sprostredkovať profesionálne finančné služby. Stáť na strane klientov vo vzťahu s finančnými inštitúciami.
Profesia finančného sprostredkovateľa nie je verejnosťou príliš dobre vnímaná, čo je spôsobené tým, že za " finančného poradcu " sa dnes prehlasuje každý predajca stavebného sporenia či poistenia. A tak sa mnohí ľudia stretávajú s nie príliš kvalitnou ponukou finančných služieb, kde je uprednostňovaný záujem predajcu finančnej služby pred záujmom klienta .
Moja práca vyzerá úplne inak. Nie som závislá na konkrétnej banke, poisťovni či fondu. Stojím na strane klienta a snažím sa vyrovnať informačnú nerovnosť .
Mám prax v oblasti financií, poistenia, obchodu, realít a práva. Začínala som ako finančný agent v roku 2013. Venujem poisťovníctvu, sprostredkovaniu úverov, obchodu, realitnými službami, marketingu i manažmentu.
Mám 29 rokov a žijem v okrese Topoľčany.
SKÚŠKY , VZDELANIE , SKÚSENOSTI :
Registrácia v Národne banke Slovenska v oblasti poistenia a zaistenia, vkladov, úverov, doplnkového dôchodkového sporenia a starobného dôchodkového sporenia.
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Člen SORA /SLOVENSKÁ REALITNÁ AKADÉMIA/ http://www.sora.sk/
Člen REALITNÁ ÚNIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY http://www.realitnaunia.sk/
Člen ZDRUŽENIE REALITNÝCH KANCELÁRIÍ SLOVENSKA https://www.zrks.sk/zoznam-clenov/balazi-real-estate-sro/
Člen siete INSIA www.insia.sk/lenka-grachova
Mnoho seminárov, kurzov a certifikátov z oblasti poistenia, úverov, dôchodku, realít, marketingu a IT.