Aké máte možnosti v prípade neschopnosti splácať hypotéku?

Aké máte možnosti v prípade neschopnosti splácať hypotéku?

V súčasnosti sú hypotéky výrazne nákladnejšou záležitosťou, ako tomu bolo v minulosti. Dnes už hypotekárny úver nemusí dostať každý a cesta k vlastnému bývaniu je tak oveľa komplikovanejšia. Ak už aj hypotéku máte, no končí vám fixácia, náklady sa zmenou výšky mesačných splátok môžu výrazne navýšiť a nepriaznivo tak ovplyvniť váš rodinný rozpočet. Ako sa dá riešiť takáto situácia? S novým riešením tentokrát prichádza štát.

Rezort financií prichádza s návrhom, ktorý by mal miernym upravením pravidiel splácania hypoték pomôcť práve domácnostiam, ktoré to najviac potrebujú. V praxi by mali banky prihliadať na finančnú situáciu domácností a snažiť sa nájsť čo najvhodnejšie riešenie, aby boli klienti schopní naďalej splácať úver. Toto riešenie však pomáha obom stranám - banky ponúkajú klientom služby nad rámec zákona a zároveň tak minimalizujú počet klientov, ktorí nedokážu splácať úvery.

Banky by sa tak mali snažiť pomôcť klientom dosiahnuť podmienky tak, aby sa nedostali do finančného stresu a boli schopní splácať úver aj naďalej. Ak sa teda klientovi zhorší finančná situácia, banka by mala okamžite zareagovať, napríklad úpravou výšky splátok, refinancovaním úveru či zmenou podmienok aktuálneho úveru, prípadne odkladom splátok bez úročenia istiny.

Ďalšou očakávanou zmenou je napríklad možnosť externého správcu, ktorý by mal riešiť prekážky brániace prenášanie nesplácaných úverov od bánk ku kupcom či napríklad ochranu práv dlžníkov. Táto služba by mala pomáhať bankám s riešením situácií s konkrétnymi klientmi a zabezpečiť tak splácanie úveru.

Podľa Národnej banky Slovenska by však zdražovanie hypoték v spojení s refixáciou superlacných hypoték spôsobí nepríjemnosti približne 3% zo všetkých domácností, ktoré sú zaťažené hypotékou. To, či uvedené zmeny prídu do platnosti, uvidíme časom.

Mgr. Lenka Grachová
Autor: Mgr. Lenka Grachová

Budujem svoju prácu na dôvere a statuse profesionála.

Mojou víziou je sprostredkovať profesionálne finančné služby. Stáť na strane klientov vo vzťahu s finančnými inštitúciami. 

Profesia finančného sprostredkovateľa nie je verejnosťou príliš dobre vnímaná, čo je spôsobené tým, že za " finančného poradcu " sa dnes prehlasuje každý predajca stavebného sporenia či poistenia. A tak sa mnohí ľudia stretávajú s nie príliš kvalitnou ponukou finančných služieb, kde je uprednostňovaný záujem predajcu finančnej služby pred záujmom klienta .

Moja práca vyzerá úplne inak. Nie som závislá na konkrétnej banke, poisťovni či fondu. Stojím na strane klienta a snažím sa vyrovnať informačnú nerovnosť .

Mám prax v oblasti financií, poistenia, obchodu, realít a práva. Začínala som ako finančný agent v roku 2013. Venujem poisťovníctvu, sprostredkovaniu úverov, obchodu, realitnými službami, marketingu i manažmentu

Mám 29 rokov a žijem v okrese Topoľčany.

SKÚŠKY , VZDELANIE , SKÚSENOSTI :

Registrácia v Národne banke Slovenska v oblasti poistenia a zaistenia, vkladov, úverov, doplnkového dôchodkového sporenia a starobného dôchodkového sporenia.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Člen SORA /SLOVENSKÁ REALITNÁ AKADÉMIA/  http://www.sora.sk/

Člen REALITNÁ ÚNIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY  http://www.realitnaunia.sk/

Člen ZDRUŽENIE REALITNÝCH KANCELÁRIÍ SLOVENSKA  https://www.zrks.sk/zoznam-clenov/balazi-real-estate-sro/ 

Člen siete INSIA www.insia.sk/lenka-grachova

Mnoho seminárov, kurzov a certifikátov z oblasti poistenia, úverov, dôchodku, realít, marketingu a IT. 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie