https://www.facebook.com/balazirealestatesro

Čo spôsobuje finančný stres a ako sa ho môžete zbaviť?

Čo spôsobuje finančný stres a ako sa ho môžete zbaviť?

Finančný stres je pojem, ktorý možno mnohí nepoznajú, no pritom ho možno bežne zažívajú na vlastnej koži. Prichádza práve vtedy, keď nemáte svoje financie pevne v rukách a neustále musíte premýšľať o tom, kde a ako ich získať, aby ste dokázali zaplatiť nečakané výdavky či utiahnuť aktuálne výdavky počas mesiaca až do ďalšej výplaty. Starostlivosť o vaše finančné zdravie by mala byť minimálne rovnaká, ako o zdravie fyzické či psychické. 

Pokiaľ máte dostatok financií, dobrú finančnú gramotnosť a vytvárate si finančnú rezervu, namiesto finančného stresu môžete zažívať finančnú pohodu. Viete, že vás neočakávané situácie nezaskočia a môžete si dovoliť aj niečo naviac. Vaše finančné zdravie je v dobrej kondícii a tým pádom nepociťujete negatívne dopady finančného stresu.

Ak však naozaj musíte riešiť doslova každý cent, má to negatívne dopady nielen na zdravie, ale aj pracovný výkon či medziľudské vzťahy. Finančný stres je strašiak, ktorý vzniká v prípade, že máte k svojim financiám pasívny prístup. To znamená, že ho môžete pociťovať v prípade nedostatočnej finančnej gramotnosti, no sú možnosti, ako ju zlepšiť. 

V prvom rade je dôležité míňať menej financií, ako v skutočnosti dokážete zarobiť. Toto dokážete zmeniť napríklad revíziou už existujúcich zmlúv a poplatkov, kde v mnohých prípadoch ušetríte niekoľko desiatok až stoviek eur mesačne, no zároveň je potrebné zmeniť aj celkové finančné správanie.

Z každého príjmu by ste si mali pred začatím “míňania” časť odložiť a vytvárať si tak postupne finančnú rezervu. Tento krok je dôležitý aj pre budúcnosť, nakoľko vytváranie finančnej rezervy môže zabezpečiť neočakávané výdavky či výpadok príjmu. Finančný stres však môže nastať aj v prípade, že síce máte dostatok finančných prostriedkov, aj riešite svoje finančné zdravie, no nie úplne komplexne. Do celkového obrazu je potrebné zapracovať finančný plán, ktorý je akousi stratégiou kopírujúcou vaše ciele a životné plány, ktoré chcete dosiahnuť a uskutočniť. Aj pre toto je potrebné sa v oblasti financií vzdelávať, prípadne si nechať poradiť od odborníkov, ktorí vedia aké produkty sú pre vás vhodné a čo je potrebné upraviť či zmeniť, aby ste finančný stres nepociťovali.

Dopady finančného stresu sú v mnohých prípadoch veľmi nepriaznivé na celkový psychický aj fyzický stav človeka. Finančný stres môže spôsobiť problémy so spánkom, psychickú nepohodu, znížiť pracovnú produktivitu a v mnohých prípadoch spôsobiť problémy či už v partnerských alebo medziľudských vzťahoch. Finančná situácia a celkové finančné správanie je dokonca jednou z najčastejších príčin rozvodov.

V každom prípade by bol ideálny stav dosiahnuť finančnú pohodu. To sa vám môže podariť v prípade, že budete mať pod kontrolou všetky vaše príjmy a výdaje, vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu, ktorá vás dokáže zabezpečiť pri mimoriadnych situáciách a dokážete sa na financie pozerať komplexne a manažovať ich podľa nastaveného finančného plánu. Minimálne tieto hodnoty by vám mohli pomôcť dosiahnuť dobré finančné zdravie. Ak sa starostlivosť o vlastné finančné zdravie stane súčasťou vášho životného štýlu, máte viac menej vyhraté.

Mgr. Lenka Grachová
Autor: Mgr. Lenka Grachová

Budujem svoju prácu na dôvere a statuse profesionála.

Mojou víziou je sprostredkovať profesionálne finančné služby. Stáť na strane klientov vo vzťahu s finančnými inštitúciami. 

Profesia finančného sprostredkovateľa nie je verejnosťou príliš dobre vnímaná, čo je spôsobené tým, že za " finančného poradcu " sa dnes prehlasuje každý predajca stavebného sporenia či poistenia. A tak sa mnohí ľudia stretávajú s nie príliš kvalitnou ponukou finančných služieb, kde je uprednostňovaný záujem predajcu finančnej služby pred záujmom klienta .

Moja práca vyzerá úplne inak. Nie som závislá na konkrétnej banke, poisťovni či fondu. Stojím na strane klienta a snažím sa vyrovnať informačnú nerovnosť .

Mám prax v oblasti financií, poistenia, obchodu, realít a práva. Začínala som ako finančný agent v roku 2013. Venujem poisťovníctvu, sprostredkovaniu úverov, obchodu, realitnými službami, marketingu i manažmentu

Mám 29 rokov a žijem v okrese Topoľčany.

SKÚŠKY , VZDELANIE , SKÚSENOSTI :

Registrácia v Národne banke Slovenska v oblasti poistenia a zaistenia, vkladov, úverov, doplnkového dôchodkového sporenia a starobného dôchodkového sporenia.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Člen SORA /SLOVENSKÁ REALITNÁ AKADÉMIA/  http://www.sora.sk/

Člen REALITNÁ ÚNIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY  http://www.realitnaunia.sk/

Člen ZDRUŽENIE REALITNÝCH KANCELÁRIÍ SLOVENSKA  https://www.zrks.sk/zoznam-clenov/balazi-real-estate-sro/ 

Člen siete INSIA www.insia.sk/lenka-grachova

Mnoho seminárov, kurzov a certifikátov z oblasti poistenia, úverov, dôchodku, realít, marketingu a IT. 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

Päť užitočných tipov pre vašu peňaženku


spracovaním osobných údajov