https://www.facebook.com/balazirealestatesro

Inflácia rastie, čakajú nás problémy?

Inflácia rastie, čakajú nás problémy?

S pandémiou koronavírusu bojuje už hodnú chvíľu celý svet, no teraz sa začína aj boj s infláciou. Vysoká inflácia je v súčasnosti celosvetovým fenoménom, ktorý má rastúcu tendenciu. Kým v Spojených štátoch začali ceny stúpať už na jar, tento trend sa postupne dostal aj do Európy, jednotlivé krajiny však majú rôzne úrovne inflácie. V Európskej únii dosiahla inflácia v auguste medziročnú mieru 3,2%, čo je nárast oproti mesiacu júl až o 0,7%. Hoci Európska centrálna banka zatiaľ nevydáva žiadne upozornenia, problém môže prísť na úrovni eurozóny, keďže tá podlieha jednotnej menovej politike. Takejto vysokej inflácii sme čelili naposledy pred približne 10 rokmi.

Ako to vyzerá s jednotlivými krajinami? Najvyšší rast cien zaznamenali krajiny na severe Európy a to Poľsko, Litva a Estónsko, kde inflácia dosiahla výšku až 5%. Naopak južanské krajiny zaznamenali oveľa pomalší nárast cien. Miera inflácie na Malte dosiahla len 0,4%, v Grécku to je 1,2% a v Portugalsku 1,3%. Takéto markantné rozdiely v mierach inflácie jednotlivých krajín môžu byť spôsobené ekonomickými špecifikami v jednotlivých štátoch, no veľkú úlohu zohrali aj obchodné bariéry a dočasná izolácia počas lockdownu v jednotlivých krajinách. Rozdiely môžu byť spôsobené aj rozdielnym priebehom hospodárskeho cyklu a výškou rastu hrubého domáceho produktu v jednotlivých krajinách.

Aj nezamestnanosť v Európskej únii začína klesať na úroveň spred začiatku pandémie koronavírusu, medziročne klesla o 0,7%. Výrazný pokles nezamestnanosti zaznamenali krajiny, ktoré majú vysokú mieru inflácia, kdežto krajiny, kde je inflácia nižšia, pokles nezamestnanosti výrazne nezaznamenali. V krajinách, kde je miera nezamestnanosti až neprirodzene nízka, je silný inflačný tlak a naopak v krajinách, kde je miera nezamestnanosti vysoká, je inflačný tlak omnoho slabší.

Začiatkom budúceho roka už však očakávame stabilizáciu a stagnáciu inflácie, pokiaľ bude súčasný vývoj situácie pokračovať a nerovnováha medzi dopytom a ponukou na trhu sa bude zmenšovať.

Mgr. Lenka Grachová
Autor: Mgr. Lenka Grachová

Budujem svoju prácu na dôvere a statuse profesionála.

Mojou víziou je sprostredkovať profesionálne finančné služby. Stáť na strane klientov vo vzťahu s finančnými inštitúciami. 

Profesia finančného sprostredkovateľa nie je verejnosťou príliš dobre vnímaná, čo je spôsobené tým, že za " finančného poradcu " sa dnes prehlasuje každý predajca stavebného sporenia či poistenia. A tak sa mnohí ľudia stretávajú s nie príliš kvalitnou ponukou finančných služieb, kde je uprednostňovaný záujem predajcu finančnej služby pred záujmom klienta .

Moja práca vyzerá úplne inak. Nie som závislá na konkrétnej banke, poisťovni či fondu. Stojím na strane klienta a snažím sa vyrovnať informačnú nerovnosť .

Mám prax v oblasti financií, poistenia, obchodu, realít a práva. Začínala som ako finančný agent v roku 2013. Venujem poisťovníctvu, sprostredkovaniu úverov, obchodu, realitnými službami, marketingu i manažmentu

Mám 29 rokov a žijem v okrese Topoľčany.

SKÚŠKY , VZDELANIE , SKÚSENOSTI :

Registrácia v Národne banke Slovenska v oblasti poistenia a zaistenia, vkladov, úverov, doplnkového dôchodkového sporenia a starobného dôchodkového sporenia.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Člen SORA /SLOVENSKÁ REALITNÁ AKADÉMIA/  http://www.sora.sk/

Člen REALITNÁ ÚNIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY  http://www.realitnaunia.sk/

Člen ZDRUŽENIE REALITNÝCH KANCELÁRIÍ SLOVENSKA  https://www.zrks.sk/zoznam-clenov/balazi-real-estate-sro/ 

Člen siete INSIA www.insia.sk/lenka-grachova

Mnoho seminárov, kurzov a certifikátov z oblasti poistenia, úverov, dôchodku, realít, marketingu a IT. 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

Päť užitočných tipov pre vašu peňaženku


spracovaním osobných údajov