https://www.facebook.com/balazirealestatesro

Na finančný trh prichádza digitálne euro. Už ste o ňom počuli?

Na finančný trh prichádza digitálne euro. Už ste o ňom počuli?

Ako už asi správne tušíte, ide o digitálnu verziu fyzických peňazí - teda eur. Nebude však fungovať ako kryptomena, no bude to doslovne digitálna verzia hotovosti, čo znamená, že podobne ako hotovosť bude centralizovaná a kontrolovaná Európskou centrálnou bankou.

Tento dlhoročný projekt je momentálne vo fáze intenzívnej prípravy a jeho uvedenie na trh by malo prísť najskôr v roku 2027, no momentálne nie je presný dátum spustenia určený. Digitálne euro by malo byť digitálnou verziou hotovosti, čo znamená, že by malo byť rovnako spoľahlivým platobným prostriedkom pre občanov eurozóny.

Čo prinesie digitálne euro na finančný trh?

Medzi najväčšie výhody patrí zlepšenie prístupu k finančným službám pre tých, ktorí napríklad nemajú možnosť prístupu k tradičným bankám alebo bankovým pobočkám. Oproti kryptomenám by malo byť digitálne euro spoľahlivé a stabilné, nakoľko bude centralizované a zavedenie tejto “digitálnej hotovosti” môže výrazne zvýšiť rýchlosť platieb v rámci eurozóny.

Samozrejme existujú aj určité riziká, s ktorými je projekt digitálneho eura spojený. Podľa kritikov môže pri digitálnom eure dôjsť k porušeniu bezpečnosti a ohrozeniu súkromia jednotlivých používateľov prostredníctvom sledovania transakcií. Tiež môže dôjsť k ohrozeniu komerčných bánk, ak by došlo k masívnemu odlivu vkladov do digitálnych peňaženiek Európskej centrálnej banky.

Môže digitálne euro nahradiť klasické bankové účty?

Digitálne euro je v podstate forma centrálnej bankovej digitálnej meny, nakoľko bude kontrolované a vydávané práve Európskou centrálnou bankou. Ide o dôveryhodný, verejný, platobný prostriedok, krytý priamo Európskou centrálnou bankou. Tradičné “digitálne” platby, či už kartou alebo smartfónom a podobne sú sprostredkované cez komerčné banky a platobné spoločnosti, ktoré sú spojené so súkromnými bankovými účtami, využívajúcimi rôzne ďalšie služby. Digitálne euro teda bankový účet nenahrádza.

Zmiznú bankové poplatky?

Bankové poplatky nezmiznú úplne, no môžu byť oveľa nižšie, nakoľko táto “mena” bude fungovať len v infraštruktúre Európskej centrálnej banky a nebude tak potrebné platiť poplatky pre sprostredkovateľov. Výhodné to môže byť napríklad pre maloobchod, ktorý nebude musieť platiť za terminál pre platbu kartou platobnej spoločnosti alebo sprostredkovateľovi.

Európska centrálna banka sľubuje aj vysoké štandardy ochrany pre používateľov digitálneho eura, s tým, že všetky transakcie budú anonymizované, podobne ako je je to pri hotovosti. Digitálne euro sľubuje prístup aj ľuďom, ktorí nemajú zriadený bankový účet. Ten je v súčasnosti potrebný pre to, aby ste mohli byť vlastníkom platobnej karty. Týmto by sa vraj mala zabezpečiť lepšia finančná inklúzia.

Digitálne euro teda nebude ani nová kryptomena, ani nový investičný nástroj. Ide o “verejné” peniaze, ktoré by mali byť rovné hotovosti. Ak vás táto problematika zaujíma viac, prípadne by ste mali o digitálne euro záujem, kontaktujte svojho finančného poradcu, ktorý bude mať o novinkách na finančnom trhu dokonalý prehľad.

Mgr. Lenka Grachová
Autor: Mgr. Lenka Grachová

Budujem svoju prácu na dôvere a statuse profesionála.

Mojou víziou je sprostredkovať profesionálne finančné služby. Stáť na strane klientov vo vzťahu s finančnými inštitúciami. 

Profesia finančného sprostredkovateľa nie je verejnosťou príliš dobre vnímaná, čo je spôsobené tým, že za " finančného poradcu " sa dnes prehlasuje každý predajca stavebného sporenia či poistenia. A tak sa mnohí ľudia stretávajú s nie príliš kvalitnou ponukou finančných služieb, kde je uprednostňovaný záujem predajcu finančnej služby pred záujmom klienta .

Moja práca vyzerá úplne inak. Nie som závislá na konkrétnej banke, poisťovni či fondu. Stojím na strane klienta a snažím sa vyrovnať informačnú nerovnosť .

Mám prax v oblasti financií, poistenia, obchodu, realít a práva. Začínala som ako finančný agent v roku 2013. Venujem poisťovníctvu, sprostredkovaniu úverov, obchodu, realitnými službami, marketingu i manažmentu

Mám 29 rokov a žijem v okrese Topoľčany.

SKÚŠKY , VZDELANIE , SKÚSENOSTI :

Registrácia v Národne banke Slovenska v oblasti poistenia a zaistenia, vkladov, úverov, doplnkového dôchodkového sporenia a starobného dôchodkového sporenia.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Člen SORA /SLOVENSKÁ REALITNÁ AKADÉMIA/  http://www.sora.sk/

Člen REALITNÁ ÚNIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY  http://www.realitnaunia.sk/

Člen ZDRUŽENIE REALITNÝCH KANCELÁRIÍ SLOVENSKA  https://www.zrks.sk/zoznam-clenov/balazi-real-estate-sro/ 

Člen siete INSIA www.insia.sk/lenka-grachova

Mnoho seminárov, kurzov a certifikátov z oblasti poistenia, úverov, dôchodku, realít, marketingu a IT. 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

Päť užitočných tipov pre vašu peňaženku


spracovaním osobných údajov