Oplatí sa v zahraničí platiť kartou?

Oplatí sa v zahraničí platiť kartou?

Po uvoľnení opatrení voči pandémii koronavírusu sa začalo vo veľkom cestovať do zahraničia. Slováci počas leta navštevovali najmä prímorské destinácie a záver sezóny je ešte len pred nami. Ako platiť v zahraničí kartou správne, akú kartu vlastne zvoliť a čo je bezpečné? Alebo sa oplatí radšej brať so sebou hotovosť?

V súčasnosti je platba kartou, mobilom či hodinkami veľmi populárna, no najmä patrí medzi bezpečnejšie platobné spôsoby. Nie je potrebné so sebou brať na dovolenku veľkú finančnú hotovosť, o ktorú je možné ľahšie prísť a zároveň netreba vyhľadávať zmenárne, ak idete do krajiny, v ktorej je iná mena ako euro. Vo väčšine prípadov je platba kartou v zahraničí bez poplatkov a to sa oplatí.

Rozdiel však je aj v tom, akou kartou platíte. Debetná platobná karta vám postačí na platenie bežných tovarov a služieb, prípadne výberu hotovosti, no pokiaľ je pravdepodobnosť, že si budete požičiavať automobil, tam kvôli zálohe alebo garancii bude potrebná kreditná karta. Tá je vhodná napríklad aj pri rezervovaní ubytovania, no peniaze z bankomatu z nej nevyberajte, pretože sa stretnete s vysokými poplatkami. Taktiež výber z bankomatu z debetnej karty býva častokrát spoplatnený, ideálne ak chcete využívať hotovosť, radšej si vyberte len jednorazovo.

V zahraničí, kde sa platí inou menou ako euro, je častokrát bežné, že bankomat či platobný terminál ponúka možnosť výberu platby s konverziou alebo bez, respektíve, v ktorej mene bude platba zaúčtovaná. Ak si pri platbe zvolíte miestnu menu, transakcia sa účtuje kurzom kartovej spoločnosti, ktorá nemusí mať až taký výhodný kurz, ako napríklad banka, v ktorej máte účet. Ak teda chcete ušetriť, vyberte si možnosť platby kartou bez konverzie, keďže v tomto prípade sa používa kurz vašej banky.

Pokiaľ sa vám stane, že o kartu prídete, či už stratou alebo krádežou, dnes ju viete jednoducho zablokovať, väčšinou aj v mobilnej aplikácii. To vám ušetrí čas a prípadnému zneužitiu karty viete predísť v podstate takmer ihneď.

Mgr. Lenka Grachová
Autor: Mgr. Lenka Grachová

Budujem svoju prácu na dôvere a statuse profesionála.

Mojou víziou je sprostredkovať profesionálne finančné služby. Stáť na strane klientov vo vzťahu s finančnými inštitúciami. 

Profesia finančného sprostredkovateľa nie je verejnosťou príliš dobre vnímaná, čo je spôsobené tým, že za " finančného poradcu " sa dnes prehlasuje každý predajca stavebného sporenia či poistenia. A tak sa mnohí ľudia stretávajú s nie príliš kvalitnou ponukou finančných služieb, kde je uprednostňovaný záujem predajcu finančnej služby pred záujmom klienta .

Moja práca vyzerá úplne inak. Nie som závislá na konkrétnej banke, poisťovni či fondu. Stojím na strane klienta a snažím sa vyrovnať informačnú nerovnosť .

Mám prax v oblasti financií, poistenia, obchodu, realít a práva. Začínala som ako finančný agent v roku 2013. Venujem poisťovníctvu, sprostredkovaniu úverov, obchodu, realitnými službami, marketingu i manažmentu

Mám 29 rokov a žijem v okrese Topoľčany.

SKÚŠKY , VZDELANIE , SKÚSENOSTI :

Registrácia v Národne banke Slovenska v oblasti poistenia a zaistenia, vkladov, úverov, doplnkového dôchodkového sporenia a starobného dôchodkového sporenia.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Člen SORA /SLOVENSKÁ REALITNÁ AKADÉMIA/  http://www.sora.sk/

Člen REALITNÁ ÚNIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY  http://www.realitnaunia.sk/

Člen ZDRUŽENIE REALITNÝCH KANCELÁRIÍ SLOVENSKA  https://www.zrks.sk/zoznam-clenov/balazi-real-estate-sro/ 

Člen siete INSIA www.insia.sk/lenka-grachova

Mnoho seminárov, kurzov a certifikátov z oblasti poistenia, úverov, dôchodku, realít, marketingu a IT. 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

Päť užitočných tipov pre vašu peňaženku


spracovaním osobných údajov