Oplatí sa zakladať deťom sporenie?

Oplatí sa zakladať deťom sporenie?

Začiatok školského roka je väčšinou sprevádzaný aj zvýšenými nákladmi na výbavu vašich ratolestí a okrem toho mnohým napadne aj otázka finančnej budúcnosti. Majú vaše deti založené sporenie alebo hádžu peniaze do prasiatka? Ak sa nad touto otázkou zamýšľate, je načase pozrieť sa, čo sa oplatí.

Banky v súčasnosti ponúkajú množstvo finančných produktov aj pre deti, investičný horizont je v tomto prípade dlhodobý, väčšinou ide o približne 20 rokov. Je teda vhodné pri zhodnocovaní financií pre deti zariskovať alebo byť radšej konzervatívnejší?

Pre dlhodobejšie sporenie pre deti je vhodné vybrať sporenie do akcií alebo komodít. Vyššie zhodnotenie je možné získať práve akciovými investičnými stratégiami, nakoľko z dlhodobého hľadiska prinesú očakávaný výnos, no z krátkodobého hľadiska sú viac rizikové. Konzervatívne produkty sú menej rizikové, no taktiež prichádza k problému, ktorý spôsobuje práve inflácia. Nasporená suma v konečnom dôsledku môže byť kvôli inflácii oveľa nižšia, ako sa očakávalo.

Ak sa pýtate, či je vhodné vybrať nasporené financie v prípade potreby skôr, odpoveď je jednoznačné nie. Pri dlhodobom investovaní a správnom nastavení stratégie je možné získať zhodnotenie 5% až 7% ročne, v niektorých prípadoch aj viac. Pri dlhodobom investičnom horizonte je tak možnosť, že výnosy presiahnu výšku úspor.

Mnohí sa stále spoliehajú na takzvané stavebné sporenie, ktoré bolo kedysi veľmi populárne, no v súčasnosti až také výhodné nie je. Na získanie plnej štátnej prémie vo výške 70 eur je potrebné vložiť až 2800 eur ročne a nasporené financie je možné použiť len na bývanie. V minulosti bolo možné tieto financie použiť v podstate na čokoľvek.

Ak máte možnosť sporenia, určite je lepšie investovať pravidelne, ako jednorazovo. Pri pravidelnom investovaní sa vyvažujú poklesy a výnosy, pri jednorazovom investovaní v nevhodnej dobe nemusí dôjsť k očakávaným výnosom. Ak plánujete vašim deťom zakladať sporiaci účet alebo sporenie, určite je vhodné sa poradiť so svojim finančným poradcom, ktorý vám odporučí produkt, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Mgr. Lenka Grachová
Autor: Mgr. Lenka Grachová

Budujem svoju prácu na dôvere a statuse profesionála.

Mojou víziou je sprostredkovať profesionálne finančné služby. Stáť na strane klientov vo vzťahu s finančnými inštitúciami. 

Profesia finančného sprostredkovateľa nie je verejnosťou príliš dobre vnímaná, čo je spôsobené tým, že za " finančného poradcu " sa dnes prehlasuje každý predajca stavebného sporenia či poistenia. A tak sa mnohí ľudia stretávajú s nie príliš kvalitnou ponukou finančných služieb, kde je uprednostňovaný záujem predajcu finančnej služby pred záujmom klienta .

Moja práca vyzerá úplne inak. Nie som závislá na konkrétnej banke, poisťovni či fondu. Stojím na strane klienta a snažím sa vyrovnať informačnú nerovnosť .

Mám prax v oblasti financií, poistenia, obchodu, realít a práva. Začínala som ako finančný agent v roku 2013. Venujem poisťovníctvu, sprostredkovaniu úverov, obchodu, realitnými službami, marketingu i manažmentu

Mám 29 rokov a žijem v okrese Topoľčany.

SKÚŠKY , VZDELANIE , SKÚSENOSTI :

Registrácia v Národne banke Slovenska v oblasti poistenia a zaistenia, vkladov, úverov, doplnkového dôchodkového sporenia a starobného dôchodkového sporenia.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Člen SORA /SLOVENSKÁ REALITNÁ AKADÉMIA/  http://www.sora.sk/

Člen REALITNÁ ÚNIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY  http://www.realitnaunia.sk/

Člen ZDRUŽENIE REALITNÝCH KANCELÁRIÍ SLOVENSKA  https://www.zrks.sk/zoznam-clenov/balazi-real-estate-sro/ 

Člen siete INSIA www.insia.sk/lenka-grachova

Mnoho seminárov, kurzov a certifikátov z oblasti poistenia, úverov, dôchodku, realít, marketingu a IT. 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

Päť užitočných tipov pre vašu peňaženku


spracovaním osobných údajov