10. 1. 2025
Transakčná daň je strašiakom mnohých podnikateľov, ktorí sa obávajú, že môže výrazne ovplyvniť ich podnikanie. V zákone však existuje zvláštna medzera, vďaka ktorej môžu podnikatelia daň z finančných transakcií obísť a znížiť si ju na nulu.
Daň z finančných transakcií má začať platiť od apríla 2025 a jej cieľom je zvýšiť príjmy štátu. Nejasná formulácia tohto zákona však vytvára priestor na legálne obídenie povinnosti platenia transakčnej dane. Ide totiž o ustanovenia o oznamovacej povinnosti podnikateľov voči bankám. Ak totiž podnikateľ oznámi banke, že všetky jeho účty slúžia na transakcie, ktoré nie sú predmetom dane, podľa zákona banka nemôže zrážať daň z týchto transakcií. V tomto prípade ide napríklad o úhrady kartou alebo prevod medzi vlastnými účtami a daň je teda nulová.
Najväčší dopad bude mať transakčná daň na veľké firmy, nakoľko ročný dopad sa môže pohybovať v státisícoch až miliónoch eur. To môže spôsobiť zvýšenie cien a tým pádom zvýšenie cien pre spotrebiteľov. Kvôli transakčnej dani vzniká riziko zhoršenia atraktivity našej krajiny pre zahraničných investorov a zároveň presun podnikania slovenských podnikateľov do zahraničia, či výrazné znižovanie zamestnanosti.
Povinnosť transakčnej dane majú fyzické osoby - podnikatelia a právnické osoby, ktoré majú slovenský bankový účet a zároveň majú sídlo alebo miesto podnikania na Slovensku a vykonávajú činnosť v tuzemsku, ako napríklad platitelia DPH.
Výška transakčnej dane je 0,4% s maximálnym limitom 40 eur na jednu transakciu pri prevode medzi účtami, výber hotovosti nemá maximálny limit a transakčná daň je tu vo výške až 0,8%. Okrem iného musia podnikatelia preukazovať uskutočnenie transakcie spojenej s preúčtovaním nákladov, aby bolo možné uplatniť limit 40 eur, čo je ďalšia administratívna záťaž pre podnikateľov.
Autor: Mgr. Lenka Grachová
Budujem svoju prácu na dôvere a statuse profesionála.
Mojou víziou je sprostredkovať profesionálne finančné služby. Stáť na strane klientov vo vzťahu s finančnými inštitúciami.
Profesia finančného sprostredkovateľa nie je verejnosťou príliš dobre vnímaná, čo je spôsobené tým, že za " finančného poradcu " sa dnes prehlasuje každý predajca stavebného sporenia či poistenia. A tak sa mnohí ľudia stretávajú s nie príliš kvalitnou ponukou finančných služieb, kde je uprednostňovaný záujem predajcu finančnej služby pred záujmom klienta .
Moja práca vyzerá úplne inak. Nie som závislá na konkrétnej banke, poisťovni či fondu. Stojím na strane klienta a snažím sa vyrovnať informačnú nerovnosť .
Mám prax v oblasti financií, poistenia, obchodu, realít a práva. Začínala som ako finančný agent v roku 2013. Venujem poisťovníctvu, sprostredkovaniu úverov, obchodu, realitnými službami, marketingu i manažmentu.
Mám 29 rokov a žijem v okrese Topoľčany.
SKÚŠKY , VZDELANIE , SKÚSENOSTI :
Registrácia v Národne banke Slovenska v oblasti poistenia a zaistenia, vkladov, úverov, doplnkového dôchodkového sporenia a starobného dôchodkového sporenia.
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Člen SORA /SLOVENSKÁ REALITNÁ AKADÉMIA/ http://www.sora.sk/
Člen REALITNÁ ÚNIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY http://www.realitnaunia.sk/
Člen ZDRUŽENIE REALITNÝCH KANCELÁRIÍ SLOVENSKA https://www.zrks.sk/zoznam-clenov/balazi-real-estate-sro/
Člen siete INSIA www.insia.sk/lenka-grachova
Mnoho seminárov, kurzov a certifikátov z oblasti poistenia, úverov, dôchodku, realít, marketingu a IT.