Získať úver bude od januára opäť ťažšie. Aké sú nové podmienky?

Získať úver bude od januára opäť ťažšie. Aké sú nové podmienky?

Extrémne rýchle zadlžovanie Slovákov prispelo k tomu, že získať úver bude od nového roka opäť o čosi zložitejšie pre žiadateľov o akýkoľvek úver. Regulácia zo strany Národnej banky Slovenska by tak mala pomôcť spomaliť tempo nafukovania realitnej bubliny drahých nehnuteľností a znížiť zadlžovanie Slovákov.

Od 1. januára 2020 Národná banka Slovenska zdvojnásobila limit výpočtu rezervy zostatku z príjmu. Čo to znamená v praxi?

V súčasnosti musia mať žiadatelia o úver podiel celkových splátok k príjmu nižší ako 80 %. Od januára sa táto hranica zníži na 60 % a bude sa týkať približne štvrtiny žiadateľov o úver. Za sprísnenie podmienok môžu aj banky, ktoré znížili ceny úverov tak, aby boli dosiahnuteľné aj pre ľudí s nižším príjmom. Žiadatelia úver však dostanú, no jeho výška nebude taká, ako očakávajú. Vďaka znižovaniu úrokových sadzieb, ktoré klesli až na 1,3 percenta, opäť rastú objemy nových úverov. Nižšie mesačné splátky poskytli možnosti úverov aj pre rizikové skupiny s nižším príjmom, ktoré sú v horších časoch citlivé a častokrát klienti nezvládajú splácať načas.

Tieto opatrenia znižujú riziko bankám, no nezmierňujú pravdepodobnosť zlyhania klientov. Po nastavení limitu výdavkov so splátkami úveru na 60 % bude pravdepodobne stúpať riziko nesplácania. Rezerva tak bude až 40 %, no pre mladých do 35 rokov bude platiť výnimka 70 % limitu výdavkov so splátkami, čo znamená rezervu 30 %. Výnimka pre mladých do 35 rokov začne platiť až od apríla, dovtedy budú môcť banky naďalej poskytovať úvery s hranicou 80 %. Zvýšenie rezervy sa dotkne najmä tých, ktorí by chceli získať vyšší úver, ako si môžu dovoliť.

Keďže regulácia prichádza vo veľmi krátkych intervaloch, žiadatelia o úver sa nestihnú pripraviť sporením, čo môže zapríčiniť umelé navyšovanie príjmov za posledných 6 mesiacov pre potreby získania úveru. Doposiaľ však každá regulácia mala za následok zvyšovanie cien bývania a je pravdepodobné, že aj toto opatrenie bude mať za následok opäť vyššie ceny nehnuteľností.

Mgr. Lenka Grachová
Autor: Mgr. Lenka Grachová

Budujem svoju prácu na dôvere a statuse profesionála.

Mojou víziou je sprostredkovať profesionálne finančné služby. Stáť na strane klientov vo vzťahu s finančnými inštitúciami. 

Profesia finančného sprostredkovateľa nie je verejnosťou príliš dobre vnímaná, čo je spôsobené tým, že za " finančného poradcu " sa dnes prehlasuje každý predajca stavebného sporenia či poistenia. A tak sa mnohí ľudia stretávajú s nie príliš kvalitnou ponukou finančných služieb, kde je uprednostňovaný záujem predajcu finančnej služby pred záujmom klienta .

Moja práca vyzerá úplne inak. Nie som závislá na konkrétnej banke, poisťovni či fondu. Stojím na strane klienta a snažím sa vyrovnať informačnú nerovnosť .

Mám prax v oblasti financií, poistenia, obchodu, realít a práva. Začínala som ako finančný agent v roku 2013. Venujem poisťovníctvu, sprostredkovaniu úverov, obchodu, realitnými službami, marketingu i manažmentu

Mám 29 rokov a žijem v okrese Topoľčany.

SKÚŠKY , VZDELANIE , SKÚSENOSTI :

Registrácia v Národne banke Slovenska v oblasti poistenia a zaistenia, vkladov, úverov, doplnkového dôchodkového sporenia a starobného dôchodkového sporenia.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Člen SORA /SLOVENSKÁ REALITNÁ AKADÉMIA/  http://www.sora.sk/

Člen REALITNÁ ÚNIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY  http://www.realitnaunia.sk/

Člen ZDRUŽENIE REALITNÝCH KANCELÁRIÍ SLOVENSKA  https://www.zrks.sk/zoznam-clenov/balazi-real-estate-sro/ 

Člen siete INSIA www.insia.sk/lenka-grachova

Mnoho seminárov, kurzov a certifikátov z oblasti poistenia, úverov, dôchodku, realít, marketingu a IT. 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

Päť užitočných tipov pre vašu peňaženku


spracovaním osobných údajov